Келейное правило

Подобает ведати, како начати правило свое в келии. Став убо на обычном своем месте, сотвори со смирением сердца и сокрушенным помыслом поклоны до земли, глаголя сице:

1. Бо́же, очи́сти мя, гре́шнаго, и поми́луй мя (поклон).

2. Созда́выи мя, Го́споди, поми́луй мя (поклон).

3. Без числа согреши́х, Го́споди, прости́ мя (поклон).

4. Бо́же, ми́лостив бу́ди мне, гре́шному (поклон).

5. Бо́же, прости́ беззако́ния моя́ и согреше́ния (поклон).

6. Пресвята́я Влады́чице моя́ Богоро́дице, поми́луй мя и спаси́ мя, и помози́ ми ны́не в жи́зни сей, и во исхо́д души́ моея́, и в бу́дущем ве́це (поклон).

7. Непобеди́мая и Боже́ственная Си́ла, Честна́го и Животворя́щаго Креста́ Госпо́дня, не оста́ви мя, гре́шнаго, упова́ющаго на тя (поклон).

8. Вся небе́сныя си́лы, святи́и а́нгели и арха́нгели, херуви́ми и серафи́ми, поми́луйте мя и помоли́теся о мне, гре́шнем, ко Го́споду Бо́гу, и помози́те ми ны́не, в жи́зни сей, и во исхо́д души́ моея́, и в бу́дущем ве́це (поклон).

9. Ангеле Христо́в, храни́телю мой святы́и, поми́луй мя и помоли́ся о мне гре́шнем ко Го́споду Бо́гу, и помози́ ми ны́не, в жи́зни сей, и во исхо́д души́ моея́, и в бу́дущем ве́це (поклон).

10. Святы́й вели́кий Иоа́нне, проро́че и Предте́че Госпо́день, поми́луй мя и помоли́ся о мне гре́шнем ко Го́споду Бо́гу, и помози́ ми ны́не, в жи́зни сей, и во исхо́д души́ моея́, и в бу́дущем ве́це (поклон).

11. Святи́и сла́внии апо́столи, проро́цы и му́ченицы, святи́телие, преподо́бнии и пра́веднии и вси святи́и, поми́луйте мя и помоли́теся о мне гре́шнем ко Го́споду Бо́гу, и помози́те ми ны́не, в жи́зни сей, и во исхо́д души́ моея́, и в бу́дущем ве́це (поклон).

12. Го́споди, или сло́вом, или де́лом, или помышле́нием, согреши́х во всей жи́зни мое́й, поми́луй мя и прости́ мя ми́лости Твоея́ ра́ди (поклон).


Назад к списку