Святому Апостолу Павлу

(Апостолу Павлу молятся о твердом стоянии в вере, об обращении неверующих и умножении веры, о добром пастырствовании, о любви между пастырями и пасомыми)

Молитва

О, святы́й верхо́вный апо́столе Па́вле, сосу́де и́збранный Христо́в, небе́сных та́ин сказа́телю, всех язы́ков учи́телю, церко́вная трубо́, преслову́щий ви́тие, мно́гия бе́ды за и́мя Христо́во претерпе́вый, мо́ре изме́ривый и зе́млю обше́дый и нас от ле́сти и́дольския обрати́вый! Тя молю́ и к тебе́ вопию́: не гнуша́йся мене́ скве́рнаго (имя), возста́ви па́дшаго грехо́вною ле́ностию, я́коже в Ли́стрех храма́го от чре́ва ма́терня возста́вил еси́; и я́коже Евти́ха ме́ртва бы́вша оживи́л еси́, воскреси́ и мене́ от ме́ртвых дел; и я́коже моли́твою твое́ю основа́ние темни́цы не́когда потря́сл еси́ и у́зники разреши́л еси́, си́це исто́ргни мя твори́ти во́лю Бо́жию. Вся бо мо́жеши да́нною ти вла́стию от Христа́ Бога, Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, со Безнача́льным Его́ Отце́м, и со Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.