Молитвы перед иконой Божией Матери «Иверская»

(Согласно преданию, образ этот был чудесно обретен на Афоне, куда сам приплыл, пущенный в море во время гонений на иконы. В Иверской Афонской обители была помещена над вратами, отчего получила название “Вратарница”.)

Тропарь, глас 1-й:

От святы́я ико́ны Твое́я, о Влады́чи­це Богоро́дице, исцеле́ния и цельбы́ подаю́тся оби́льно, с ве́рою и любо́вию прихо́дящим к ней: та́ко и мою́ не́мощь посети́, и ду́шу мою́ поми́луй, Блага́я, и те́ло исцели́ благода́тию Твое́ю, Пречи́стая.

Молитва 1-я

О, Пресвята́я Де́во, Ма́ти Христа́ Бо́га на́шего, Цари́це Небесе́ и земли́! Вонми́ многоболе́зненному воздыха́нию душ на́ших, при́зри с высоты́ святы́я Твое́я на нас, с ве́рою и любо́вию покланя́ющихся пречи́стому (и чудотво́рному) о́бразу Твое́му. Се бо, грехми́ погружа́емии и скорбьми́ обурева́емии, взира́юще на Твой о́браз, я́ко живе́й Тебе́ су́щей с на́ми, прино́сим смире́нная моле́ния на́ша. Не и́мамы бо ины́я по́мощи, ни ина́го предста́тельства, ни утеше́ния, то́кмо Тебе́, о Ма́ти всех скорбя́щих и обремене́нных! Помози́ нам немощны́м, утоли́ ско́рби на́ша, наста́ви на путь пра́вый нас заблужда́ющих, уврачу́й боле́зненная сердца́ на́ша и спаси́ безнаде́жных, да́руй нам про́чее вре́мя жития́ на́шего в ми́ре и покая́нии проводи́ти, пода́ждь христиа́нскую кончи́ну и на Стра́шнем Суде́ Сы́на Твоего́ яви́ся нам милосе́рдая предста́тельница, да всегда пое́м, велича́ем и сла́вим Тя, яко благу́ю Засту́пницу ро́да христиа́нскаго, со все́ми угоди́вшими Бо́гу, во ве́ки веко́в.

Молитва 2-я

О, Пресвята́я Госпоже́ Влады́чице Богоро́дице, приими́ недосто́йную моли́тву на́шу, и сохрани́ нас от наве́та злых челове́к и от напра́сныя сме́рти, и да́руй нам прежде конца́ покая́ние, на моле́ние на́ше умилосе́рдися, и ра́дость в печа́ли ме́сто да́руй. И изба́ви нас, Госпоже́, от вся́кия бе́ды и напа́сти, ско́рби и печа́ли и от вся́каго зла. И сподо́би нас, гре́шных рабо́в твои́х, одесну́ю ста́ти во второ́м прише́ствии Сы́на Твоего́, Христа́ Бо́га на́шего, и насле́дники нас бы́ти сподо́би Ца́рствия Небе́снаго и жи́зни ве́чныя, со все́ми святы́ми в безконе́чныя ве́ки веко́в. Ами́нь.


Назад к списку