Молитва перед иконой

«Споручница грешных»

(Ей молятся во время греховного омрачения, во всяком унынии, отчаянии и скорби душевной. Особенно часто исполнялись молитвенные прошения о здравии и благополучии детей)

Молитва 1-я

К кому= возопию=, Влады=чице? К кому= прибе=гну в го=рести мое=й, а=ще не к Тебе=, Цари=це Небе=сная? Кто плач мой и воздыха=ние мое= прии=мет и моле=ниям на=шим скоропослу=шливо вне=млет, а=ще не Ты, Всеблага=я Спору=чнице, всех на=ших ра=достей Ра=дость? Услы=ши же и ны=нешния песнопе=ния и моле=ния, и о мне гре=шнем Тебе= приноси=мыя. И бу=ди мне Ма=ти и Покрови=-тельница и ра=дости Твоея= всем нам Пода=тельница. Устро=й жизнь мою=, я=коже хо=щеши и я=коже ве=си. Вруча=ю бо себе= Твоему= покро=ву и промышле=нию, да ра=достно всегда= пою= Тебе= со все=ми: Ра=дуйся, Благода=тная; ра=дуйся, Обра=дованная. Ра=дуйся, Преблагослове=нная; ра=дуйся, Препросла=вленная во ве=ки. Ами=нь.

 

Молитва 2-я

О, Влады=чице Преблагослове=нная, защи=тнице ро=да христиа=нскаго, прибе=жище и спасе=ние притека=ющих к Тебе=! Вем, вои=стинну вем, я=ко зело= согреши=х и прогне=вах, Преми=лостивая Госпоже=, рожде=ннаго пло=тию от Тебе= Сы=на Бо=жия, но и=мам мно=гия о=бразы пре=жде мене= прогне=вавших Его= милосе=рдие: мытари=, блудни=цы и про=чия гре=шники, и=мже даде=ся проще=ние грехо=в их, покая=ния ра=ди и испове=дания. Тыя у=бо о=бразы поми=ло-ванных очесе=м гре=шныя души= моея= представля=я и на то=ликое Бо=жие милосе=рдие, о=ныя прие=мшее, взира=я, дерзну=х и аз гре=шный прибе=гнути с покая=нием ко Твоему= благоутро=бию. О, Всеми=лостивая Влады=чице! Пода=ждь ми ру=ку по=мощи и испроси=ши у Сы=на Твоего= и Бо=га, Mа=терними и святе=йшими Твои=ми моли=т-вами, тя=жким мои=м грехо=м проще=ние. Ве=рую и испове=дую, я=ко Той, Его=же родила= еси=, Сын Твой есть вои=стинну Христо=с, Сын Бо=га Жива=го, Судия= живы=х и ме=рт-вых, воздая=й кому=ждо по дело=м его=. Ве=рую же па=ки и испове=дую Тебе= бы=ти и=стинную Богоро=дицу, милосе=рдия исто=ч-ник, утеше=ние пла=чущих, взыска=ние поги=бших, си=льную и непрестаю=щую к Бо=гу Хода=таицу, зело= лю=бящую род христиа=н-ский, и спору=чницу покая=ния. Вои=стинну бо несть челове=ком ины=я по=мощи и покро=ва, ра=зве Тебе=, Госпоже= Преми=лос-тивая, и никто=же упова=я на Тя постыди=тся когда=, и Тобо=ю умоля=я Бо=га, никто=же оста=влен бысть. Того= ра=ди Твою= неисче=тную бла=гость молю=: отве=рзи две=ри милосе=рдия Твоего= мене= заблу=ждшему и па=дшему в тиме=ние глубины=, не возгнуша=йся мене= скве=рнаго, не пре=зри гре=шнаго моле=ния моего=, не оста=ви мене= окая=ннаго, я=ко в поги=бель зло=бный враг похи=тити мя и=щет, но умоли= о мне рожде=ннаго от Тебе= милосе=р-даго Сы=на Твоего= и Бо=га, да прости=т вели=кия моя= грехи=, и изба=вит мя от па=губы моея=, я=ко да и аз со все=ми получи=вшими проще=ние воспою= и просла=влю безме=рное милосе=рдие Бо=жие и Твое= непосты=дное о мне заступле=ние в жи=зни сей и в несконча=емем ве=це. Ами=нь.

 

Молитва 3-я

Цари=це моя= Преблага=я, Наде=ждо моя= Пресвята=я, Спору=чнице гре=шных! Се, бе=д-ный гре=шник предстои=т Тебе=! Не оста=ви мене=, все=ми оста=вленнаго, не забу=ди мене=, все=ми забы=таго, даждь ми ра=дость, неве=-дущему ра=дования. О, тя=жки мои= бе=ды и ско=рби! О, безме=рны мои= грехопаде=ния! Я=ко тьма нощна=я – житие= мое=. И несть в сыне=х челове=ческих ни еди=наго си=льнаго ми по=мощи. Ты – Еди=ная моя= Наде=жда. Ты – Еди=ный мой Покро=в, Прибе=жище и Утвержде=ние. Дерзнове=нно простира=ю к Тебе= немощны=я мои= ру=це и молю=: умилосе=р-дися о мне, Всеблага=я, пощади= иску=п-леннаго Кро=вию Сы=на Твоего=, утоли= боле=зни многовоздыха=ющия души= моея=, укроти= я=рость ненави=дящих и оби=дящих мя, возста=ви си=лы моя= увяда=ющия, обнови=, я=ко у орля=те, ю=ность мою=, не попусти= осла=бнути в де=лании за=поведей Бо=жиих. Огне=м небе=сным косни=ся смуще=нныя ду=ши моея= и испо=лни ю ве=ры непосты=дныя, любве= нелицеме=рныя и наде=жды изве=с-тныя. Да всегда= пою= и сла=влю Тебе=, Преблагослове=нную ми=ра Засту=пницу, Покро=в наш и Спору=чницу всех нас гре=шных, и поклоня=юся Сы=ну Твоему= и Спа=су на=шему, Го=споду Иису=су Христу=, со Безнача=льным Его= Отце=м и Жизнепода=тельным Ду=хом Святы=м во ве=ки веко=в. Ами=нь.


Назад к списку