Молитва пред иконою

«Живоносный источник»

(Находится в Царьграде(Стамбуле) в одноименной церкви. Слава “Живоносного Источника” так велика, что образ почитается католиками, армянами и даже мусульманами. Ей молятся страждущие телесными недугами, страстями и душевными немощами, обращающиеся к Ней с верою получают исцеления.)

Молитва 1-я

О, Пресвята=я Де=во, Всеми=лостивая Госпоже= Влады=чице Богоро=дице, Живоно=сный Исто=чник Твой, целе=бные дары= на здра=вие душ и теле=с на=ших и на спасе=ние ми=ру то==чащи, подала= еси= нам, те=мже благода=рни су=ще усе=рдно мо=лим Тя, Цари=це Пресвята=я, моли= Сы=на Твоего= и Бо=га на=шего да=ти нам оставле=ние прегреше=ний и вся=кой душе= скорбя=щей и озлобле=нней ми=лость и утеше=ние, и от бед, скорбе=й и боле=зней освобожде=ние. Пода=ждь, Госпоже=, хра=му сему= и сим лю=дем покрове=ние (и святе=й оби=тели сей соблюде=ние), гра=ду сохране=ние, стране= на=шей от напа=стей избавле=ние и огражде=ние, да ми=рное зде поживе=м житие=, и в бу=дущем ве=це сподо=-бимся ви=дети Тебе= Засту=пницу на=шу, во сла=ве Ца=рства Сы=на Твоего= и Бо=га на=шего. Ему= же сла=ва и держа=ва со Отце=м и Пресвяты=м Ду=хом во ве=ки веко=в. Ами=нь.

 

Молитва 2

О Пресвята=я Госпоже= Влады=чице Богоро=дице! Вы=шши еси= всех А=нгел и Арха=н-гел, и всея= тва=ри честне=йши: помо=щнице еси= оби=димых, ненаде=ющихся наде=яние, убо=гих засту=пнице, печа=льных утеше=ние, а=лчущих корми=тельница, наги=х одея=ние, больны=х исцеле=ние, гре=шных спасе=ние, христиа=н всех поможе=ние и заступле=ние. О Всеми=лостивая Госпоже=, Де=во Богоро=-дице Влады=чице! Ми=лостию Твое=ю спаси= и поми=луй правосла=вный наро=д наш, Вели=-каго Господи=на и Отца= на=шего Святе=йшаго Патриа=рха Кири=ла, преосвяще=нныя митрополи=ты, архиепи=скопы и епи=скопы, и весь свяще=ннический и и=ноческий чин, вла=сти и во=инство и вся правосла=вныя Христиа=ны ри=зою Твое=ю честно=ю защити=; и умоли=, Госпоже=, из Тебе= без се=мене воплоти=вшагося Христа= Бо=га на=шего, да препоя=шет нас си=лою Свое=ю свы=ше на неви=-димыя и ви=димыя враги= на=ша. О Всеми=-лостивая Госпоже= Влады=чице Богоро=дице! Воздви=гни нас из глубины= грехо=вныя, и изба=ви нас от гла=да, губи=тельства, от тру=са и пото=па, от огня= и меча=, от нахожде=ния иноплеме=нных и междоусо=бныя бра=ни, и от напра=сныя сме=рти, и от нападе=ния вра=-жия, и от тлетво=рных ветр, и от смертоно=с-ныя я=звы, и от вся=каго зла. Пода=ждь, Госпоже=, мир и здра=вие рабо=м Твои=м, всем правосла=вным христиа=ном, и просвети= им ум и о=чи серде=чныя, е=же ко спасе=нию, и сподо=би ны, гре=шныя рабы= Твоя=, Ца=рствия Сы=на Твоего=, Христа= Бо=га на=шего, я=ко держа=ва Его= благослове=нна и препросла=в-ленна, со Безнача=льным Его= Отце=м и с Пресвяты=м и Благи=м и Животворя=щим Его= Ду=хом, ны=не и при=сно и во ве=ки веко=в.


Назад к списку